Profilaktyka i leczenie kobiet w ciąży

Ciąża to radosny czas oczekiwania na powiększenie rodziny. Podczas jej planowania warto zadbać o swoją jamę ustną poprzez wyleczenie zębów i naukę prawidłowych nawyków higienicznych. Dzięki temu dla przyszłej mamy konieczne będą tylko wizyty kontrolne. Jeśli w trakcie ciąży zęby wymagają profesjonalnej higienizacji i leczenia, można je bezpiecznie przeprowadzić. W czasie ciąży w organiźmie kobiety następuje wiele zmian hormonalnych, Powodują one między innymi przekrwienie dziąseł i wzrost ich wrażliwości na uszkodzenia. Stają się mniej odporne na szkodliwą płytkę nazębną czyli warstwę bakterii która po każdym posiłku gromadzi się na powierzchni zębów. Mniejsza jest także odporność organizmu przyszłej mamy na toczące się niezauważenie przewlekłe stany zapalne, z których bakterie oddziałują negatywnie na cały organizm matki i jej dziecka. Może mieć to wpływ na niekorzystne zakończenie ciąży, na przykład poród przedwczesny czy niska waga urodzeniowa dziecka.


PO CZYM ROZPOZNAĆ CHOROBĘ DZIĄSEŁ?


Typowymi objawami zapalenia dziąseł są:
• Zaczerwienienie, obrzęk, tkliwość oraz krwawienie podczas szczotkowania.
Przy zapaleniach zaawansowanych może dojść do:
• Cofania się dziąseł prowadzącego do odsłonięcia korzeni, przez co zęby stają się wrażliwe i wydają się dłuższe,
• Oddzielania się dziąseł od zębów i tworzenia przestrzeni dla płytki bakteryjnej i resztek jedzenia,
• Nieświeżego oddechu lub uczucia nieprzyjemnego smaku.
Zapaleniu dziąseł można zapobiec poprzez codzienną, właściwą higienę jamy ustnej i regularne wizyty u higienistki stomatologicznej.


CZY W CIĄŻY ZĘBY SĄ BARDZIEJ NARAŻONE NA PRÓCHNICĘ?


Czynnikami predysponującymi do pojawienia się próchnicy zębów są tak zwane „zachcianki pokarmowe”. Wiele kobiet odczuwa naprzemienną ochotę na coś słodkiego i kwaśnego, a takie łączenie pokarmów zwiększa ryzyko powstania odwapnień szkliwa i rozwoju próchnicy. Poranne wymioty również mogą powodować próchnicę lub stany zapalne błony jamy ustnej. Profilaktyka przeciwpróchnicowa ma za zadanie nie tylko chronić przyszłą mamę przed zniszczeniem zębów ale również jest profilaktyką próchnicy u nienarodzonego jeszcze dziecka.


ZAKRES STOMATOLOGICZNYCH ZABIEGÓW PROFILAKTYCZNO- LECZNICZYCH ZALECANYCH DLA PRZYSZŁYCH MATEK OBEJMUJE:


• Leczenie ubytków próchnicowych,
• Leczenie kanałowe martwych zębów,
• Usuwanie zębów nienadających się do leczenia,
• Profesjonalną higienizację z zaleceniami właściwej pielęgnacji jamy ustnej,
• Wdrożenie programu profilaktycznego w zakresie zapobiegania próchnicy i chorobom dziąseł,
• Wprowadzenie właściwej diety.


LEKI PRZECIWBÓLOWE


Do ukończenia trzeciego miesiąca ciąży powinno się unikać przyjmowania jakichkolwiek leków. Przy wystąpieniu dolegliwości bólowych przyszła mama powinna jak najszybciej zgłosić się do stomatologa. Po dokładnym zbadaniu stwierdzi on przyczynę bólu i ją wyeliminuje.


ZNIECZULENIE MIEJSCOWE


Nie istnieją przeciwskazania do podawania znieczulenia miejscowego w ciąży. Najbardziej korzystnym okresem do leczenia stomatologicznego jest drugi trymestr ciąży. Jeżeli natomiast ból zęba lub stan zapalny wystąpi przed ukończeniem pierwszego trymestru, należy czym prędzej zgłosić się do gabinetu stomatologicznego by nie dopuścić do dalszego rozwoju choroby.


CZY MOŻNA WYKONYWAĆ BADANIE RENTGENOWSKIE?


Zdjęcie RTG wykonywane wewnątrzustnie jest bezpieczne dla dziecka ponieważ wiązka promieni w żadnej projekcji nie jest skierowana na płód. Podczas wykonywania zdjęcia przyszła mama jest chroniona od szyi w dół ołowianym fartuchem co chroni macicę przed rozproszonym promieniowaniem. Dzisiejsza technika leczenia kanałowego umożliwia ograniczenie ilości wykonywanych przeswietleń


LECZENIE CHIRURGICZNE


Leczenie chirurgiczne czasem wiąże się ze stresem Zabiegi planowe należy odłożyć na okres drugiego trymestru. Jednak przypadku ostrych stanów objawiających się bólem konieczne jest podjęcie natychmiastowego leczenia.


Zaleca się odbycie przynajmniej trzech wizyt kontrolnych, po jednej na każdy trymestr. Bezwzględnie pamiętaj o wizycie u stomatologa przed zakończeniem ciąży. Po porodzie w nawale nowych obowiązków możesz nie mieć czasu na wizytę u stomatologa przez kilka miesięcy.