Profilaktyka i Higienizacja

Zależność jest prosta – zdrowe zęby to czyste zęby!


Im wcześniej nauczymy się prawidłowo oczyszczać zęby, tym większa jest szansa na to, że pozostaną zdrowe przez całe życie. Dzieci, u których od najmłodszych lat stosowana jest regularna profilaktyka i kontrola jamy ustnej, wyrastają na osoby bez problemów stomatologicznych.


W naszym gabinecie FLUOR został zastąpiony hydroksyapatytem. Polecamy artykuły do higieny jamy ustnej bez fluoru, parabenów i SLS-ów.


Dlaczego higienizacja?

Zęby pokryte płytką nazębną szybko ulegają zniszczeniu próchnicą. Kamień nazębny powoduje odsunięcie dziąseł od zębów, co prowadzi do stanów zapalnych i krwawienia. Odkładając się wzdłuż korzeni powoduje zanik kości, czego skutkiem może być rozchwianie, a nawet utrata zębów. Jest także siedliskiem milionów bakterii odpowiedzialnych za złą kondycję zębów, dziąseł i kości oraz nieświeży oddech. Pochłaniając barwniki z pokarmów, napojów i używek, powoduje, że zęby wyglądają na niedoczyszczone i ciemniejsze niż są w rzeczywistości.

Wiele osób po szczotkowaniu zębów ma wrażenie, że nie są one idealnie gładkie i w pełni doczyszczone. Przyczyna leży najczęściej w nieznajomości skutecznych technik szczotkowania oraz niewłaściwym doborze przyborów i środków do higieny jamy ustnej.


Na czym polega zabieg?

Wykwalifikowana higienistka oczyszcza zęby z kamienia i płytki nazębnej, usuwa ciemne osady i naloty.

Następnie poleruje powierzchnie zębów i zabezpiecza je przed nadwrażliwością, szybkim powtórnym odkładaniem się kamienia i osadu oraz rozwojem próchnicy. Po takim zabiegu zęby staną się jaśniejsze i gładsze, łatwiej je oczyszczać, ustaje dokuczliwe krwawienie z dziąseł. Znacząco także zmniejsza się liczba bakterii powodujących stany zapalne, próchnicę i nieświeży oddech. W oczyszczonych zębach można dokonać laserowego pomiaru stopnia demineralizacji. Pozwala to na wczesne wykrycie miejsc, w których może rozwinąć się próchnica i w prosty sposób temu zapobiec.

Podczas wizyty higienistka pomaga indywidualnie dobrać środki do codziennej higieny jamy ustnej. Wyjaśnia, jak najskuteczniej je stosować, by zęby codziennie wyglądały jak po wizycie w gabinecie.

W razie potrzeby, układa indywidualny program profilaktyczny dla dziecka lub osoby dorosłej.


INDYWIDUALNA PROFILAKTYKA


Każdy pacjent jest dla nas ważny, nie mamy jednak identycznego przepisu na zachowanie zdrowia jamy ustnej i zębów. Do wszystkich pacjentów podchodzimy indywidualnie, dlatego podczas wizyty adaptacyjnej omawiamy z rodzicami stan zdrowia dziecka, nawyki higieniczne i żywieniowe oraz tematy, które są ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Po rozmowie z rodzicami i dokładnym zbadaniu pacjenta ustalamy indywidualny plan profilaktyczny obejmujący naukę szczotkowania zębów, dobór szczoteczki i pasty, częstość wizyt higienizacyjnych i kontrolnych oraz ewentualną zmianę szkodliwych nawyków. Takie podejście zwiększa szanse na uniknięcie próchnicy i prawidłowy rozwój zgryzu.